Utställning SRM 2019

R E S U  L T A T SRM 2019

 

DOMARE: ÖSTLUND-HOLMSTEN MARITHA

Vorzüglich (V) = Utmärkt

Sehr Gut (SG) = Mycket bra

Gut (G) = Bra

Genügend (Ggd) = Tillräckligt

Disqualifiziert (Disq) = Diskvalificerad

 

Valpklasser:

Vielversprechend (vv) = mycket lovande

Versprechend (vsp) = lovande

Weniger distribueras (wv) = mindre lovande

 

HANAR VALPKLASS 4-6 MÅN

VV-1 Chosen Angels Persimon SE10109/2019 LS FÖDD 2018-12-12, E. KORAD Vargstubacken Arrow , U. Chosen Angels Sol Angelica , Uppf Abefors Madelén, Kristinehamn , Ägare Allegri Daniel, Tyresö

VV-2 Chosen Angels Pepino SE10110/2019 LS FÖDD 2018-12-12, E. KORAD Vargstubacken Arrow , U. Chosen Angels Sol Angelica , Uppf Abefors Madelén, Kristinehamn , Ägare Bodner Sandra, Älvsjö3

VV-3 Chosen Angels Litchi SE10108/2019 LS FÖDD 2018-12-12, E. KORAD Vargstubacken Arrow , U. Chosen Angels Sol Angelica , Uppf Abefors Madelén, Kristinehamn , Ägare Abefors Madelén, Kristinehamn

VV-4 Deminas Qaptain Sparrow SE11385/2019 LS FÖDD 2018-11-27, E. LPI LPII KORAD NORD&NO UCH C.I.B. RLD N&F&A SPH I&II Deminas Cordobez , U. Deminas Florence , Uppf Nylander Helena, Täby , Ägare Moen Håkan, Adelsö

WV-5 Deminas Qaspian SE11387/2019 LS FÖDD 2018-11-27, E. LPI LPII KORAD NORD&NO UCH C.I.B. RLD N&F&A SPH I&II Deminas Cordobez , U. Deminas Florence , Uppf Nylander Helena, Täby , Ägare Kozlowska Julia, Åkersberga

HANAR VALPKLASS 6-9 MÅN

VV-1 Siderotts Athos SE49281/2018 LS FÖDD 2018-08-20, E. SE V-17 Poker Vom Wilden Westen , U. KORAD Demy Gia’s Garden , Uppf Böninger Sideryd Ulrica, Flen , Ägare Söderqvist Lisa-Kristin, Järfälla

WV-2 True Heart’s Heart Of Gold SE59104/2018 LS FÖDD 2018-10-25, E. Alkett’s Mammut , U. KORAD True Heart’s Cruella , Uppf Gustafsson Caroline, Torshälla , Ägare Bergstrand Jonatan, Malmköping

 

TIKAR VALPKLASS 4-6 MÅ

VV-1 Olanda Vom Godewind VDHADRK132623 FÖDD 2018-11-08, E. IPOIII VDH CH Hunter Vom Wilden Westen , U. IPOI Fina Vom Godewind , Uppf Uwe Petermann & Kerstin Hjort, Tyskland , Ägare Anton Spindler, Gablingen

VV-2 Happy Eyez’z Bejliz SE13052/2019 LS FÖDD 2018-12-12, E. Bitor Gia’s Garden , U. Mercedes-Sl , Uppf Lindal Eva, Skinnskatteberg , Ägare Eva Lindal, Skinnskatteberg

VSP-3 Deminas Qatarina Den Stora SE11390/2019 LS FÖDD 2018-11-27, E. LPI LPII KORAD NORD&NO UCH C.I.B. RLD N&F&A SPH I&II Deminas Cordobez , U. Deminas Florence , Uppf Nylander Helena, Täby , Ägare Nylander Helena, Täby

VSP-4 Happy Eyez’z Bizzy SE13058/2019 LS FÖDD 2018-12-12, E. Bitor Gia’s Garden , U. Mercedes-Sl , Uppf Lindal Eva, Skinnskatteberg , Ägare Eva Lindal, Skinnskatteberg

TIKAR VALPKLASS 6-9 MÅN

VV-1 Siderotts A Ninja SE49277/2018 LS FÖDD 2018-08-20, E. SE V-17 Poker Vom Wilden Westen , U. KORAD Demy Gia’s Garden , Uppf Böninger Sideryd Ulrica, Flen , Ägare Karlsson Madelene, Västra Näshulta

VV-2 True Heart’s Hello Kitty SE59101/2018 LS FÖDD 2018-10-25, E. Alkett’s Mammut , U. KORAD True Heart’s Cruella , Uppf Gustafsson Caroline, Torshälla , Ägare Anna Edlund, Linköping

VSP-3 Trust In My Eyes Aqua SE22671/2019 LS FÖDD 2018-08-29, E. CH Dark Black Rott Hunter , U. Trust In My Eyes Winter , Uppf Pop C. Liviu, Rumänien , Ägare Böninger Sideryd Ulrica, Flen

BIR Valp Chosen Angels Persimon

BIM Valp Siderotts A Ninja

HANAR JUNIORKLASS

V1 Royal Creek Rex Elviz SE45737/2018 LS FÖDD 2018-02-05, E. IPOI C.I.B. Bruno Vom Hause Scherau , U. IPOI Rexlinger Aziza , Uppf J.m Verwijmeren, Nederländerna , Ägare Rexlinger Marianne, Stockholm

V2 Gucci-Gucci SE38547/2018 LS FÖDD 2018-05-26, E. IPOI HR CH C.I.B. SE UCH Darel Od Vadanora , U. Lilla Aftonstjärnas Royal Highness , Uppf Jonsson Nathalie, Alnö , Ägare Karlsson Madelene, Västra Näshulta

V3 Optimus Vom House Aleks RKF5334921 FÖDD 2018-04-29, E. IPOI VDH CH Orlando von St Niclas , U. IPOI DE CH Dakota Vom Wilden Westen , Uppf Kuleshov A.a., Ryssland , Ägare Alexander Kuleshov, Ekaterinaburg

SG4 Türingen’s Kaoz SE25639/2018 LS FÖDD 2018-03-13, E. KORAD RLD N Deminas Chagall , U. KORAD SPH I SPH II SPH III Türingen’s Ester , Uppf Thelin Anita, Thelin Anna, Aneby , Ägare Nitz Fredrik, Kungsängen

SG Gelza Gebora’s Ingemar SE17106/2018 LS FÖDD 2018-01-12, E. KORAD IPO/BHPI IPOIII IPOI IPOII SE UCH SE B(IPO)CH Just Ask Yale , U. KORAD Gelza Gebora’s Therese , Uppf Ödman Filén Sophie, Rånäs , Ägare Josefsson Jeanette, Skebobruk

G Team Extreme Fighter SE43619/2018 LS FÖDD 2018-06-16, E. Carl von Der Drachenhöhle , U. LD STARTKLASS Just Ask Dusty , Uppf Modin Ann-Sofie, Anderslöv , Ägare Modin Ann-Sofie, Anderslöv

SG Swerotts Caerus SE38553/2018 LS FÖDD 2018-05-31, E. Deminas Scirocco , U. KORAD LPI Annerotts Kassandra , Uppf Törnqvist Christine, Vallentuna , Ägare Granhof Helene, Bro

Disq (olika ögonfärg) Deminas Obama SE34311/2018 LS FÖDD 2018-04-22, E. LPI LPII KORAD NORD&NO UCH C.I.B. RLD N&F&A SPH I&II Deminas Cordobez , U. Deminas Sunshine , Uppf Nylander Helena, Täby , Ägare Öhman Mariz, Uppsala

HANAR UNGHUNDSKLASS

V1 Just Ask Kid O’Shea SE51304/2017 LS FÖDD 2017-09-25, E. SE V-17 Poker Vom Wilden Westen , U. KORAD Just Ask Ester , Uppf O’Shea Gerard, Lidingö , Ägare Gerard O`shea

V2 Just Ask Kicker O’Shea SE51305/2017 LS FÖDD 2017-09-25, E. SE V-17 Poker Vom Wilden Westen , U. KORAD Just Ask Ester , Uppf O’Shea Gerard, Lidingö , Ägare Lindqvist Lars, Knivsta

V3 SE JV-18 Neo Vom Brandauerweg SE14318/2018 LS FÖDD 2017-10-13, E. IPOIII VDH CH Vitus Vom Hause Neubrand , U. Hexe Vom Brandauerweg , Uppf Ulrike & Michael Rabitsch, Österriker , Ägare Kücükaslan Afrem, Malmköping

V4 Deminas Maximuz SE52829/2017 LS FÖDD 2017-09-04, E. Deminas Scirocco , U. KORAD TJH(PTRH) Deminas Cohinoor , Uppf Nylander Helena, Täby , Ägare Gustavsson Narvall Carina, Enköping

SG Happy Eyez’z Alfonz SE12315/2018 LS FÖDD 2017-11-24, E. Bitor Gia’s Garden , U. Mercedes-Sl , Uppf Lindal Eva, Skinnskatteberg , Ägare Eva Lindal, Skinnskatteberg

HANAR BRUKSKLASS

V1 KORAD PATRH I RLD N Just Ask Egon SE24003/2014 LS FÖDD 2014-02-15, E. BH CH IPOI SE UCH Sid Vom Bosnia , U. LPI LPII KORAD C.I.B. & NORD UCH DK V-12 NORD V-12 SE V-15 Just Ask Paula , Uppf O’Shea Gerard, Åkers Styckebruk , Ägare Nilsson Veronica, Enköping

SG2 KORAD LPI LPII PATRH I SE UCH SPH I TJH IGP 1 Bee & Tee’s Drifty Dewil SE10038/2014 LS FÖDD 2013-11-13, E. SE UCH Waldweilers Viking , U. KORAD LPI LPII Bee & Tee’s Brainy Brielle , Uppf Löwenhamn Ann, Löwenhamn Erik, Åkersberga , Ägare Söder Fredrik, Bro

HANAR ÖPPEN KLASS

V1 Jeff Vom Norderdiek SE10792/2018 LS FÖDD 2017-07-04, E. IPOIII Thoran Vom Hirschenrangen , U. IPOI Ella Vom Norderdiek , Uppf Wichmann Gunter & Marlis, Tyskland , Ägare Kücükaslan Afrem, Malmköping

V2 NO JV-17 Deminas Jethro SE54622/2016 LS FÖDD 2016-09-20, E. LPI LPII KORAD NORD&NO UCH C.I.B. RLD N&F&A SPH I&II Deminas Cordobez , U. Deminas Sunshine , Uppf Nylander Helena, Täby , Ägare Ljungström Weronica, Enköping

V3 KORAD Rexlinger Arragon SE41291/2014 LS FÖDD 2014-05-11, E. IPOIII NL CH Beatelke Ike , U. KORAD SE UCH DK UCH Just Ask Pia , Uppf Rexlinger Anna, Rexlinger Marianne, Bromma , Ägare Rexlinger Marianne, Stockholm

V4 Deminas Isaac Newton SE38969/2016 LS FÖDD 2016-05-23, E. KORAD IPO/BHPI IPOIII IPOI IPOII SE UCH SE B(IPO)CH Just Ask Yale , U. KORAD LPI LPII Deminas Piorina , Uppf Nylander Helena, Täby , Ägare Bjärkelöv Roger, Björklinge

SG KORAD Rexlinger Anakin SE41292/2014 LS FÖDD 2014-05-11, E. IPOIII NL CH Beatelke Ike , U. KORAD SE UCH DK UCH Just Ask Pia , Uppf Rexlinger Anna, Rexlinger Marianne, Bromma , Ägare Rexlinger Jarl, Danderyd

SG KORAD Ljusadalens Snusmumrik SE30909/2015 LS FÖDD 2015-04-17, E. KORAD LPI SE UCH SPH I Brinketorps Yrjas , U. KORAD LPI LPII TJH(PTRH) PATRH I Askelons Hilma , Uppf Söderberg Anna-Maria, Ljusdal , Ägare Örtlund Lille-Mohr, Lindesberg

G Riplay Od Stanimirovica SE52390/2018 LS FÖDD 2016-12-10, E. Gari Vom Hause Edelstein , U. Poli Crni Vitez , Uppf Zoran Stanimirovic, Serbien , Ägare Abefors Madelén, Kristinehamn

HANAR CHAMPIONKLASS

V1 C.I.B. KORAD LPI LPII NORD&NO UCH RLD N&F&A SPH I&II Deminas Cordobez SE36983/2014 LS FÖDD 2014-05-02, E. KORAD C.I.B. & NORD UCH TJH(FM) NO V-11 DK V-12 SE V-12 Everotts Mysak , U. Deminas Goa , Uppf Nylander Helena, Täby , Ägare Ljungström Weronica, Enköping

HANAR VETERANKLASS

V1 IPOIII KORAD NORD UCH RLD N SE B(IPO)CH Tapto’s Extreme S57087/2009 LS FÖDD 2009-08-21, E. LPI LPII KORAD IPO/BHPI IPOI IPOIII SE UCH SE B(IPO)CH Orkanens Oops The Outlaw , U. KORAD LPI LPII RLD N RLD F Tapto’s Zegra , Uppf Petersson Anna-Greta, Frövi , Ägare Modin Ann-Sofie, Anderslöv

 

 

 

BÄSTA HANE

Royal Creek Rex Elviz

Just Ask Kid O’Shea

Deminas Cordobez

Jeff Vom Norderdiek

TIKAR JUNIORKLASS

V1 Just Ask Miss O’Shea SE58917/2017 LS FÖDD 2017-11-08, E. SE V-17 Poker Vom Wilden Westen , U. VDH CH FI JV-13 SE V-14 Just Ask Carla , Uppf O’Shea Gerard, Lidingö , Ägare Rönmark Ann-Louise, Tungelsta

V2 Just Ask Mirame O’Shea SE58916/2017 LS FÖDD 2017-11-08, E. SE V-17 Poker Vom Wilden Westen , U. VDH CH FI JV-13 SE V-14 Just Ask Carla , Uppf O’Shea Gerard, Lidingö , Ägare Alfaro Marie, Nykvarn

V3 Lady Rott’s Delta SE33956/2018 LS FÖDD 2018-04-18, E. SE VV-16 Lady Rott’s Bull’s Eye , U. Stensby Chillie , Uppf Nordén Camilla, Deje , Ägare Eriksson Linda, Filipstad

V4 Chosen Angels Raspberry SE32680/2018 LS FÖDD 2018-05-21, E. KORAD Vargstubacken Arrow , U. Chosen Angels Sol Angelica , Uppf Abefors Madelén, Kristinehamn , Ägare Abefors Madelén, Kristinehamn

V Gelza Gebora’s Indra SE17107/2018 LS FÖDD 2018-01-12, E. KORAD IPO/BHPI IPOIII IPOI IPOII SE UCH SE B(IPO)CH Just Ask Yale , U. KORAD Gelza Gebora’s Therese , Uppf Ödman Filén Sophie, Rånäs , Ägare Nordgren Catharina, Västerås

SG Gelza Gebora’s Iris SE17110/2018 LS FÖDD 2018-01-12, E. KORAD IPO/BHPI IPOIII IPOI IPOII SE UCH SE B(IPO)CH Just Ask Yale , U. KORAD Gelza Gebora’s Therese , Uppf Ödman Filén Sophie, Rånäs , Ägare Ödman Filén Sophie, Rånäs

SG  Sallybergs Peggy SE31905/2018 LS FÖDD 2018-04-21, E. IPOIII SE UCH Hein Vom Heltorfer Forst , U. KORAD Crowhills Gilla , Uppf Strömberg Helena, Söderman Eva-Maria, Norrala , Ägare Stefan Pettersson, Fjärdhundra

TIKAR UNGHUNDSKLASS

V1 Just Ask Karma O’Shea SE51301/2017 LS FÖDD 2017-09-25, E. SE V-17 Poker Vom Wilden Westen , U. KORAD Just Ask Ester , Uppf O’Shea Gerard, Lidingö , Ägare Nilsson Veronica, Enköping

V2 JWW-18 NO JV-18 SE V-19 Just Ask Khaleesi O’Shea SE51303/2017 LS FÖDD 2017-09-25, E. SE V-17 Poker Vom Wilden Westen , U. KORAD Just Ask Ester , Uppf O’Shea Gerard, Lidingö , Ägare Strandberg Boa, Uppsala

V3 Just Ask Karisma O’Shea SE51302/2017 LS FÖDD 2017-09-25, E. SE V-17 Poker Vom Wilden Westen , U. KORAD Just Ask Ester , Uppf O’Shea Gerard, Lidingö , Ägare Kneck Ros-Marie, Spånga

V4 Gelza Gebora’s Irma SE17111/2018 LS FÖDD 2018-01-12, E. KORAD IPO/BHPI IPOIII IPOI IPOII SE UCH SE B(IPO)CH Just Ask Yale , U. KORAD Gelza Gebora’s Therese , Uppf Ödman Filén Sophie, Rånäs , Ägare Ödman Filén Sophie, Rånäs

SG Lexa Cross Baltijos Banga SE34464/2018 LS FÖDD 2017-07-28, E. Zeno von Der Crossener Ranch , U. LV CH LT CH BY CH Rottharburg Naomy Rotfalz , Uppf Olegas Linartas, Litauen , Ägare Eklund Ruta, Hölö

SG True Heart’s Gold Penny SE54110/2017 LS FÖDD 2017-09-11, E. Bitor Gia’s Garden , U. KORAD True Heart’s Cruella , Uppf Gustafsson Caroline, Torshälla , Ägare Gustafsson Caroline, Torshälla

TIKAR BRUKSKLASS

V1 KORAD Just Ask Ester SE24004/2014 LS FÖDD 2014-02-15, E. BH CH IPOI SE UCH Sid Vom Bosnia , U. LPI LPII KORAD C.I.B. & NORD UCH DK V-12 NORD V-12 SE V-15 Just Ask Paula , Uppf O’Shea Gerard, Åkers Styckebruk , Ägare Nilsson Veronica, Enköping

TIKAR ÖPPEN KLASS

V1 KORAD Demy Gia’s Garden SE32244/2016 LS FÖDD 2015-12-03, E. RS CH JEUW-15 JWW-15 Vico von Der Maxi Rott , U. MK CH Bengali Gia’s Garden , Uppf Kroustalli Georgia, Serbien , Ägare Böninger Sideryd Ulrica, Flen

V2 Fixxa Vom Willicher Wappen SE52860/2015 LS FÖDD 2015-06-07, E. IPOIII Duke von Der Scherau , U. IPOI Jill Vom Heltorfer Forst , Uppf Simon Adrian S, Tyskland , Ägare Panula Maria, Nykvarn

V3 KORAD Trust In My Eyes Vivi SE10568/2015 LS FÖDD 2014-06-08, E. KORAD IPOI RS CH Enkidu Crni Lotos , U. Trust In My Eyes Porsche , Uppf Pop C Liviu, Rumänien , Ägare Böninger Sideryd Ulrica, Flen

V4 Rexlinger Alliz SE41295/2014 LS FÖDD 2014-05-11, E. IPOIII NL CH Beatelke Ike , U. KORAD SE UCH DK UCH Just Ask Pia , Uppf Rexlinger Anna, Rexlinger Marianne, Bromma , Ägare Warburg Rexlinger Anna, Degeberga

SG Lillifee von Der Holzhaussiedlung SE34671/2018 LS FÖDD 2016-03-06, E. VPGIII Tobi Vom Elbschlösschen , U. IPOI Frieda von Der Holzhaussiedlung , Uppf Wolfgang Och Daniel Kemp, Tyskland , Ägare Alfaro Marie, Nykvarn

SG Ljusadalens Snorkfröken SE30913/2015 LS FÖDD 2015-04-17, E. KORAD LPI SE UCH SPH I Brinketorps Yrjas , U. KORAD LPI LPII TJH(PTRH) PATRH I Askelons Hilma , Uppf Söderberg Anna-Maria, Ljusdal , Ägare Randström Helén, Brunskog

SG Mercedes-Sl SE53537/2014 LS FÖDD 2014-09-07, E. KORAD NORD JV-11 Pipin Crni Lotos , U. Happy Choice For Your Eyes Only , Uppf Ljungstedt Sanna, Ärla , Ägare Lindal Eva, Skinnskatteberg

SG Berit De Petodava SE494408/2016 LS Född 2016-04-19. E. Cora 14239/13 Timo Catherines Dream U. Cora 14809/14 Alpha De Petrodava Uppf. Cojocaur Marius, Rumänien. Ägare Anki Jernberg, Bro

G Kämparglöds Loviz SE44598/2016 LS FÖDD 2016-07-14, E. Kämparglöds Guld , U. KORAD Happy Choice Tomorrow Never Die , Uppf Göbel Angelica, Sundsvall , Ägare Jägare Charlotta, Rönninge

TIKAR VETERANKLASS

V1 C.I.B. & NORD UCH DK V-12 KORAD LPI LPII NORD V-12 SE V-15 Just Ask Paula S22503/2008 LS FÖDD 2008-02-01, E. KORAD LPI Just Ask Morris , U. NORD V-07 NORD JV-03 SE V-04 SE V-05 Hanbar Wilma , Uppf O’Shea Gerard, Åkers Styckebruk , Ägare Nilsson Veronica, Enköping

V2 Go Solid’s Amanda SE32794/2011 LS FÖDD 2011-04-19, E. Just Ask Pontus , U. KORAD LPI LPII TJH(FM) SE UCH Go Solid Cornelia , Uppf Berglund Tony, Lundin Berglund Lena, Nykvarn , Ägare Schaerling Helena, Rexlinger Jarl, Danderyd

V3 KORAD LPI LPII Deminas Piorina SE42494/2010 LS FÖDD 2010-05-18, E. KORAD Deminas Andante , U. Deminas Baccara , Uppf Nylander Helena, Täby , Ägare Olsson Helena, Bro

BÄSTA TIK

Just Ask Karma O’Shea

Just Ask Miss O’Shea

Just Ask Paula

Just Ask Ester

FINALER

Bästa huvud Just Ask Paula

Bästa rörelse Just Ask Kid O`Shea

Bästa Combi Sieger Deminas Cordobez

Bästa veteran Just Ask Paula

Bästa uppfödare grupp Just Ask kennel

BIR Just Ask Karma O’Shea

BIM Royal Creek Rex Elviz

Uppfödare med flest anmälda hundar Deminas kennel Helena Nylander

Med reservation för ev. felskrivning

Bilder kommer att finnas här:  Foton- SRM 2019

så snart som våra fotografer har redigerat osv.

 

Så länge- STORT tack till alla som gjorde den helg till en helt fantastiskt helg!